Neden Bosna Hersekte Eğitim

Askerlik İçin Tecil Şartları

Bosna üniversitelerin de eğitim alırken askerlik konusunda sorun yaşamak istemeyen kişiler özellikle askerlik için tecil şartları hakkında araştırma..

Askerlik İçin Tecil Şartları

Askerlik erkeklerin yapmak zorunda oldukları bir yükümlülük olarak bilinmektedir; fakat kimi durumlarda askerlik tecil ettirmek zorunda kalınır.

Askerliğinizi tecil ettirmek istiyorsanız askerlik tecil şartları hakkında internetten araştırma yaparak gerekli bilgiyi edinebilirsiniz. Öğrenim ihtiyacı dışında yurtdışında oturma ve çalışma izni alınarak işçi ya da patron konumunda bulunduğunuzu ispatlamanız durumunda askerliğinizi erteleme hakkı size tanınmaktadır. Yurtdışındasınız ve işçi olarak çalışıyorsunuz diyelim bu durumda askerliğinizi 38 yaşını doldurana kadar (38 yaşını doldurduğunuz aralık ayı sonuna kadar) tecil ettirebilme hakkından yararlanabilme imkânınız bulunmaktadır. Bazıları bu hakkı öğrendikten sonra işlemi gerçekleştirseler bile bu hak ile ilgili ayrıntılı bilgileri edinmemektedirler. Oysa askerlik tecil belgesinin 2 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir. Tecil işlemini yaptırırken bu konu hususunda ayrıntılı bilgi edinmeniz sizin açınızdan önem arz etmektedir.

Askerlik için tecil şartları hakkında bilgi edinirken tecil için öncelikle şart olan durumları detaylı olarak incelemeniz gerekmektedir. Askerliğinizi tecil ettirirken öncelikle bakaya kalmamış olmanız ve yoklama kaçağı olmamanız gerekmektedir. Bakaya kalma durumu çağırıldığınız halde sevkinizin tarih süresi dolduğu güne kadar askerlik şubesine başvurmamış olmanız anlamına gelmektedir. Askerlikte yoklama kaçağı durumu ise son yapılan yoklamada erteleme zamanının dolmasına rağmen askerlik şubesine uğramamış olmanız anlamı taşımaktadır.

20- 29 yaş arasındaki erkekler yurtdışında öğrenim hayatlarına devam ediyorlarsa 2 yıllık ön lisans öğrencileri 4 yıl boyunca askerliklerini tecil ettirebilme hakkından yararlanabilirler. Yabancı dil eğitimlerini yurtdışında alanlar ise 18 ay boyunca askerlik tecil ettirme haklarını kullanabilirler. Lisans öğrencilerinde de öğrenim görülen sürenin üst sınırında askerlik tecil hakları bulunmaktadır. 4 yıllık eğitim görenler 7 yıl; 5 yıllık eğitim görenler 8 yıl; 6 yıllık eğitim görenler ise 9 yıl askerliklerini tecil ettirme haklarını kullanabilirler.

Askerlik tecil ettirme işlemini gerçekleştirebilmeniz için yaş sınırının önemi vardır. Farklı yaş gruplarında olanlar için farklı zaman dilimlerinde erteleme imkânları sunulmaktadır. 29- 36 yaş arasında askerlikte tecil işlemini gerçekleştirebilecek olan kişiler şunlardır: Yurt içi ve yurt dışında öğrenim hayatlarına devam edenler (yüksek lisans, ihtisas, doktora ya da staj yapanlar); kamu personeli olarak çalışıyor olup yurt dışına görevlendirmesi yapılan personeller ve yurt dışında ülkemizi geliştirip topluma yarar sağlayacağı düşünüldüğü bilimsel bir projede görev alan kişiler askerlik durumlarını tecil ettirme haklarına sahiptirler.

Askerlik için tecil şartları iyi araştırıldığı sürece bulunduğunuz konumda askerliği erteleme hakkınız varsa kullanmamanız için hiçbir neden yoktur. Askerlik engel öğrenimimi istediğim gibi tamamlayamıyorum diye düşünmenize gerek yok. Belirtilen koşullara uygun iseniz hiç beklemeyin askerliğinizi hemen tecil ettirin. Askerlik tecili işlemlerinde hazırlık okuyanlar için 1 yıl, lisans öğrenimi görenler için öğrenim süresi kadar, yüksek lisans öğrenimi görmek için 2 yıl, doktora eğitimi için ise 3 yıl süre verilmektedir. Bu süreler özür durumuna bağlı olarak uzatılabilmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!