Neden Bosna Hersekte Eğitim

Bosna Hersek Eğitim Sistemi

Son derece gelişimiş bir eğitim sistemine sahip olan Bosna Hersek dünyanın birçok yerinden gelen öğrencilerin kendilerini geliştirmelerini sağlamaktadır.

İçindekiler

Bosna Hersek Eğitim Sistemi

Üç farklı etnik nüfusa sahip Bosna-Hersek’te eğitim de bu farklılıklara göre yapılmaktadır. Üç farklı bölgede, üç farklı eğitim anlayışı ve sistemi hâkimdir. Ülkenin eğitim sistemi Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konseyi olan AGIK tarafından kontrol edilmektedir. Din, dil, ırk, kültür ve etnik köken ayrımı yapılmadan tüm çocuklara eşit ve teknik anlamda modern bir eğitim verme anlayışı hâkim.

9 yıllık zorunlu eğitimin olduğu Bosna-Hersek’te eğitimi üç kısımda incelemek daha doğru olacaktır. İlköğretim, Orta Öğretim ve Yüksek Öğretim olarak sınıflandırdığımız zaman, ilk ve orta eğitimin eski Yugoslavya eğitim sistemine göre yapılandırıldığını ve bundan vazgeçilmediğini görüyoruz. Yugoslavya eğitim sisteminin sağlamlığı öğrencilerin yükseköğrenime geçiş süreçlerinde iyi bir hazırlık zemini oluşturması açısından son derece önemli.
Eğitime 6 yaşında başlanılan İlk Öğretim 9 sene sürüyor. Bu da zorunlu olan 9 yıllık eğitime tabi. 4 sene süren Orta öğretimde ise, Liseler, Mesleki ve Teknik Liseler, Sanat Liseleri ve İmam Hatip Liseleri yer almaktadır.
Toplam 8 üniversiteye sahip Bosna-Hersek’teki tüm yükseköğretim kurumları entiteye ve kanton yükseköğretim kurumu kurallarına sıkı sıkıya bağlıdır.

AB ’nin Bologna Kriterleri’nin uygulandığı üniversiteler son yıllarda önemli değişimlere sahne olmuş ve yurt dışından da pek çok öğrencinin tercih edildiği bilimhaline gelmiştir. Avrupa’daki bir çok okulda uygulanan ve Avrupa Kalite Güvencesi Birliği tarafından oluşturulan “Kalite Güvencesi Standart ve Uygulama Prensipleri” Bosna-Hersek üniversitelerinde de hakim olan eğitim anlayışıdır.

Birçok özel üniversite ve kolejin de olduğu Bosna-Hersek’te dünyanın pek çok yerinden gelen önemli akademisyenler ders vermektedirler.

Bosna-Hersek’in başlıca üniversitelerini sayacak olursak: Sarajevo Üniversitesi, Doğu Mostar Üniversitesi, Bana Luka Üniversitesi, Batı Mostar Üniversitesi, Bihac Üniversitesi, Tuzla Üniversitesi, Zenica Üniversitesi ve Doğu Sarajevo Üniversitesi’dir.

Bosna-Hersek Üniversiteleri’nden herhangi birinde eğitim almak isteyen öğrenciler, Point Yurtdışı Eğitim Başvuru Büroları’na giderek, gerekli bilgileri edinebilir, profesyonel bir danışmanlık hizmeti alabilir, pek konuda yardım görebilirler. Eğitim sürecine başlarken, öğrencilerin karşılanmaları, yerleştirilmeleri, barınmaları ve dil eğitimi gibi pek çok konuda Point Yurtdışı Eğitim ciddi bir çalışmayla sorunsuz bir eğitim hayatı sunuyor.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!